Révfülöp programajánló

Történelmi visszatekintés

Révfülöp a Balaton északi partján, Veszprém megyében található. Szent István király korától az 1950-es megyerendezésig Zala vármegyéhez, majd Zala megyéhez tartozott. A Balaton egyik kedvelt üdülőhelye.

Kikötőrévét oklevelek szerint már a 11-12. századtól kezdődően használták.
A virágzó középkori települést a törökök felégették, elpusztították. 1541-ben már lakatlan volt, ezt követően kopár és elhagyatott területté vált.

1752-ben a révforgalmat újraindították, 1779-ben már révházról is tudósít egy korabeli forrás.

1846-ban megalakult a Balaton Gőzhajózási Társaság, Révfülöp és Boglár között is megindult a hajóközlekedés. 1871-ben megalakult a Zala-Somogy Gőzhajózási Társaság a révhajózás lebonyolítására.

A villa- és üdülőtulajdonosok 1899-ben megalakították a Révfülöpi Fürdő- és Partszépítő Egyesületet, melynek településfejlesztő tevékenységének köszönhetően Révfülöp kedvelt balatoni üdülőhellyé vált. 1912-ben épült a község modern kikötője.

A 19. század végén, mint egész Európában, a szőlőültetvényeket a filoxéra pusztította. Ma már újra sokan gondoznak kisebb-nagyobb szőlőskerteket. A terület a balatoni borrégióhoz, azon belül a badacsonyi borvidékhez tartozik.

A második világháború után, 1946 nyarán indult meg ismét a rendszeres rév- és hajóforgalom.

Révfülöp 1943-ban vált önálló településsé, 1973-tól a Káli-medence régióközpontja, 1989-ben önálló nagyközségi rangot kapott.

Révfülöp nevezetességei

Fülöpi templomrom                         

A vasútállomás közelében található az először 1211-ben említett Fülöp falu 13. században épült egyhajós, egyeneszáródású templomának romja, a szentély déli oldalán sekrestyével, a hajó északkeleti sarkában redukált mellékszentéllyel.

Fülöp-hegyi kilátó                          

2001-ben épült a Millenniumi vagy Fülöp-hegyi kilátó Pelényi Gyula tervei alapján. A Fülöp-hegyről kibontakozó balatoni panoráma csodálatos és felejthetetlen élményt nyújt az idelátogatóknak. A kilátó 2020. február 13-án leégett, újjáépítése után 2021. július 17-től ismét látogatható.

Ecséri templomrom

Az Ecséri vagy Ecsérpusztai templomrom Révfülöp mellett, Kővágóörs közigazgatási területén található. A 12-13. században épült háromhajós, íves szentélyű, sekrestyével és csontházzal kiegészített román stílusú templom az Árpád-kori építészetünk egyik jelentős emléke.

A Honismereti Gyűjtemény csodálatos panorámájú helyen fekszik közvetlen a Balaton mellett. A gyűjtemény a Tóparti Galéria és a könyvtár között helyezkedik el. Számos emlék, fotó tekinthető meg a helyi révészéletről és fürdőéletről, illetve látható egy XX. század eleji régi fürdőkabin rekonstrukció, amely a balatoni fürdőélet hangulatát idézi. 

A Halász utca végén található téren csodálható meg Révfülöp egyetlen köztéri szobra, a Békakirály bronz ivókút. A műalkotást Raffai Béla szobrászművész készítette 1993-ban. Igazán bohókás hangulat kölcsönöz a virágba kapaszkodó béka szobra a térnek. 

A Révész szobor a révfülöpi móló elején csodálható meg, melyet 2012. augusztus 20-án avattak fel. A szobor Tarr Miklós szobrászművész alkotása. Az alkotás 3 emléket is őriz. Emléket állít annak, hogy 800 évvel ezelőtt is lakott település volt már Révfülöp, illetve az ősi mesterségnek és a balatoni hajózásnak is. 

Az Ottawa emlékmű a 19 éves korában hősi halált halt Ottawa Gábor emlékét őrzi. Az emlékmű azzal a kerttel szemben helyezkedik el, ahol az ifjú felnevelkedett. A koporsó alakú kőelem elején az APA ANYA GÁBOR felirat olvasható. A két fekvő szobor az Ottawa Gábort és anyját ábrázolja. Mögöttük a domborműves arckép pedig az ifjú apját.
A szobor a Káli út és a Hajnal utca találkozásánál tekinthető meg.

Révfülöp környéke

Hegyestű

A Káli-medence kapujának őre a Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodó Hegyestű. A Balaton felől szabályos kúp alakot mutató hegy északi felét az egykori kőbánya lefejtette, a visszamaradt, közel 50 m magas bányafal azonban felfedi számunkra a kb. 8 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét. A vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folytán sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. A látvány hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is.

<< Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, Monoszló >>

Szent György-hegy

A Szent György-hegy a Balaton-felvidék egyik jellegzetes tanúhegye, oldalán hatalmas bazaltoszlopok találhatók. Nevét az egykoron a lábánál állt Szent György-kápolnáról kapta, a heggyel kapcsolatos mondák egy része is összefonódik Szent György és a sárkány legendájával.
A hegy közvetlen közelében négy település található, ezek Gyulakeszi, Hegymagas, Kisapáti és Raposka, a legközelebbi város Tapolca.

Folly Arborétum – kirándulás az élmények kertjébe

Mindannyian tudjuk, hogy a Balaton északi partja rejti Magyarország legszebb tájait. A gyönyörű Káli-medence, a hangulatos Szigliget, a meseszép Tihany, és természetesen a csodás Alsóörs mellett egyik leglélegzetelállítóbb vidék talán Badacsony. Egyik varázsát a Badacsonyörsön található Folly Arborétum adja. A káprázatos növénykert, a Balaton valóságos édenkertje. A több mint száz éves cédrusok, ciprusok között sétálva igazi paradicsomban érezhetjük magunkat. A botanikus kert látványossága a különleges, lombozat fölé emelkedő. << Folly Arborétum és Borászat >>

Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpont

Csónakázás Egy Hangulatos Kisváros Alatt.
A fogadóépületében kiállítás mutatja be a karsztvidékek csodálatos világát. 7 terem különleges látnivalói kalauzolnak minket a titokzatos barlangok világában. A gyerekeket kúszóbarlang várja, míg a felnőttek érzékelési képességét „kőtapogató” teszi próbára. Ősföldrajzi festmények engednek bepillantást letűnt korok élővilágába. A fotók és a film segítségével magunk is föld.

<< Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpont >>

Hagyományőrző programok

Révfülöp minden évben otthont ad a nagy múltú Villa Filip Napoknak, ahol a család minden tagja élvezettel szórakozhat a nyári melegben. Ilyenkor a szabadtéri színpad a nyüzsi központja: komolyzenei és gyermekkoncertek, táncbemutatók, utcabálok, folklór programok  várja a vendégeket.

Itt kerül megrendezésre a Lidl Balaton-átúszás. A leküzdésre váró 5,2 km-es táv Révfülöp és Balatonboglár között fog húzódni.